Niezwykłe zioło, jakim jest pokrzywa, często traktowane jest jako niechciany chwast. Dawniej był cennym ziołem stosowanym w kosmetyce i medycynie ludowej. Poznaj wyjątkowe właściwości pokrzyw.
Pokrzywa to niezwykłe zioło o wielu zastosowaniach. W epoce brązu służyła do wytwarzania mocnych włókien i sznurków. W trakcie I wojny światowej włókna pokrzyw były zbierane na dużą skalę w Austrii i Niemczech i służyły do produkcji mundurów wojskowych. W trakcie II wojny światowej zielony barwnik pozyskiwany z pokrzyw służył wojskom Brytyjskim do kamuflażu.
Ale to nie wszystko, bo pokrzywę warto dodawać do codziennego menu. Z powodzeniem można gotować jej młode pędy podobnie jak szpinak. Można je gotować, jadać na surowo – jako dodatek do sałatek czy koktajli oraz pijać napar z suszonej pokrzywy.
Najlepszym momentem w roku, by jadać pokrzywy, jest wiosna, czyli czas, kiedy po zimie potrzebujemy wzmocnić organizm. Młode rośliny są cenną skarbnicą witamin i minerałów. Nie powinniśmy natomiast spożywać starych i dojrzałych pokrzyw, gdyż mogą podrażniać drogi moczowe.
W naturalnej medycynie pokrzywa jest świetnym lekarstwem na anemię ze względu na dużą zawartość żelaza. Zioło to znajduje również zastosowanie w leczeniu reumatyzmu i zapalenia stawów. W tradycyjnej medycynie ludowej stosowano ją do leczenia otyłości, oparzeń, bezsenności, wysypek, oczyszczania nerek, krwawienia z nosa i chorób płuc.
Skoncentrowana dawka przeciwutleniaczy
Pokrzywa ma mnóstwo wyjątkowych właściwości. Działa ściągająco, stymulująco, przeciwzapalnie, bakteriobójczo, dezodorująco i leczniczo. Jest cennym źródłem fenoli – składników o silnym działaniu przeciwutleniającym, dzięki czemu neutralizuje działanie wolnych rodników.
Pokrzywa od wieków jest składnikiem preparatów do pielęgnacji skóry. Ekstrakt z pokrzywy łagodzi przewlekłe choroby skóry oraz włosów. Koi łupież, egzemę oraz pobudza kosmyki włosów do wzrostu. Producenci kosmetyków do dziś stosują ekstrakt z pokrzywy jako składnik odżywek i szamponów.
Pesto z pokrzywy… mniam 😉 Pesto najlepiej przygotować w moździerzu. Wsypujemy do niego orzeszki i lekko je miażdżymy. Siekamy czosnek i dodajemy do pesto. Do moździerza wsypujemy kolejno: sól, ser, pokrzywę. Starannie miażdżymy wszystkie składniki, aż masa stanie się w miarę gładka i jednolita. Polecamy do makaronów i ryb
Polecam tonik z pokrzywy na cerę, potrzebujemy:
3 łyżki pokrzywy- zalewamy około 0,5 litra wody i pozostawiamy do wystudzenia. Ostudzony napar przelewamy do buteleczki. Toniku używamy, delikatnie wcierając go w skórę twarzy. Najlepiej stosować go codziennie wieczorem. Aby preparat dłużej zachował świeżość, najlepiej przechowywać go w lodówce. Raz w tygodniu najlepiej zrobić świeżą porcję. Aby osiągnąć pożądane efekty, trzeba pamiętać o regularności stosowania!
Ważne: najlepsze właściwości mają młode listki pokrzywy.
Dzięki tonikowi z pokrzywy uzyskamy pomoc w pozbyciu się zaskórników i zwężenie porów, ułatwienie gojenia niewielkich ran, uregulowanie wydzielania sebum, oczyszczenie skóry twarzy.
Szczególną poprawę zauważą osoby z cerą tłustą i trądzikową. Polecam 🙂