W dzisiejszych czasach trudno nam oderwać się od pracy. Często żyjemy w permanentnym stresie, przepracowujemy się i bierzemy zbyt wiele obowiązków na swoje barki. W jaki sposób znaleźć równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym? Przygotowaliśmy garść podpowiedzi!

 

Równowaga pomiędzy pracą i życiem prywatnym. Brzmi dość prosto, prawda? Niezależnie od tego, czy jeszcze studiujesz, pracujesz na etacie czy prowadzisz własny biznes, znalezienie życiowej równowagi jest tym, do czego dążysz. A jednak jest to niezwykle trudne zadanie. Ciągle rosnące wymagania rodziny oraz zbyt wiele zawodowych obowiązków sprawia, że nie masz czasu, by wziąć oddech.

 

Zdecyduj, co jest dla Ciebie najważniejsze

Ustal priorytety. Zaplanuj cele i działaj zgodnie z nimi. I z rozwagą rozdzielaj swój czas na realizację tych celów. Naucz się mówić „nie” ludziom, rzeczom i aktywnościom, które odciągają cię od ustalonych działań.

 

Zaplanuj w terminarzu

Aby nie marnować czasu na zbędne działania, korzystaj z terminarza. Pozwoli Ci on krok po kroku wykonywać zadania w pracy i w domu. Sprawi, że nie zapomnisz o ważnej rodzinnej uroczystości. Wypisz w nim wszystkie zadania w kategoriach: praca, rodzina, odpoczynek, domowe obowiązki. A następnie sklasyfikuj każde zadanie wg poniższego klucza: pilne / nieważne, ważne / może poczekać. Skup się na eliminowaniu nieistotnych zadań i wykonywaniu tych istotnych, aby wydajniej wykorzystać czas.

 

Zmień swój styl życia

Jakie zmiany w twojej codziennej rutynie mogą pozytywnie wpłynąć na życiową równowagę? Zamiast spędzać mnóstwo czasu na zakupach, możesz kupić je online i zyskać czas, który możesz spędzić z rodziną. Pomyśl również o nawykach, które zapewnią Ci wysokiej jakości produkty odżywcze, odpowiednia ilość snu i regularnie uprawiany sport.

 

Zmieniaj swoje życie powoli

Zmiany w swoim życiu wprowadzaj powoli. Daj sobie czas, by przywyknąć do nowej codziennej rutyny. Wprowadzaj dwie małe zmiany w tygodniu, by powoli i konsekwentnie wypracowywać w sobie nowe nawyki.

 

Ciało i umysł

Nieustanny stres, na jaki jesteś narażona, godząc pracę zawodową z prowadzeniem domu i życiem rodzinnym sprawia, że stajesz się przemęczona i zestresowana. Najlepszy sposób na odprężenie i relaks to skupienie uwagi na ciele i umyśle. Uprawiaj codziennie sport, który wyzwoli endorfiny – hormony łagodzące stres. Przeznaczaj czas na to, co lubisz – rozwijanie własnych hobby, medytacja, joga czy czytanie książek. Znajdź zajęcie, które sprawi, że Twój umysł będzie mógł się odstresować i zresetować.

 

Czas bez telefonu i internetu

Każdego dnia dociera do nas mnóstwo informacji. Sprawiają one, że czujemy się przytłoczeni. Często utrudniają lub wręcz uniemożliwiają wykonywanie ważnych dla zdrowia psychofizycznego czynności. Takich jak odpoczynek czy spędzanie czasu z rodziną i najbliższymi. Rób sobie regularnie taki detoks od internetu, telefonu i social mediów. Zaangażuj się w rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwsza i pomagają Ci się zrelaksować.

 

Wygospodaruj czas dla siebie

Szanuj siebie! Każdego dnia poświęć godzinę wyłącznie dla siebie. Znajdź zajęcie, które pomoże Ci naładować akumulatory i przywrócić równowagę. I rozpieszczaj siebie!

A Ty jakie masz sposoby na zachowanie życiowego balansu?