Każdy typ cery wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Inaczej pielęgnować należy cerę atopową, inaczej suchą czy trądzikową. Cera trądzikowa charakteryzuje się krostkami, zaskórnikami i zbyt dużym wydzielaniem sebum. W jaki sposób zapewnić jej optymalną pielęgnację?
Jeśli masz cerę trądzikową, to powinnaś ją regularnie oczyszczać. Jednak ważne w tym jest, aby nie pobudzać wydzielania sebum. W tym celu lepiej zrezygnować z mydła w codziennej pielęgnacji, a wybierać kosmetyki w postaci toniku lub mleczka. Cerę należy przemywać rano i wieczorem. Możesz także sięgnąć po chusteczki oczyszczające, które pozwolą usunąć nadmiar sebum, potu czy zanieczyszczeń ze skóry twarzy.
Cerę trądzikową także należy nawilżać i odżywiać. Dlatego po każdorazowym jej oczyszczeniu warto wsmarować w naskórek krem, który nie zawiera tłuszczu. Kosmetyk ten optymalnie nawilży i zmatowi cerę, bez efektu świecenia czy zalania potem.
Kolejnym etapem regularnej pielęgnacji cery trądzikowej jest usuwanie martwego naskórka. Aby nie blokował on ujścia gruczołów łojowych, należy zastosować peeling enzymatyczny, który subtelnie i skutecznie rozpuści martwe komórki skóry. Osoby z cerą trądzikową powinny zapomnieć o peelingach mechanicznych.
Jakich składników warto unikać w kosmetykach do cery trądzikowej?
Jeśli w składach kosmetyków, które zamierzasz kupić z przeznaczeniem do pielęgnacji cery trądzikowej, znajdziesz alkohol, składniki fotouczulające i substancje zapachowe to lepiej zrezygnować z zakupu.
Jakich składników warto poszukiwać w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej?
W pielęgnacji cery trądzikowej doskonale sprawdzą się kosmetyki z zawartością kwasów owocowych, propolis, siarki, glinek, tlenku cynku oraz wyciągów roślinnych z: oczaru wirginijskiego, kory dębu, brzozy, rumianku, nagietka, szałwii czy rozmarynu.
Jesteś posiadaczką cery trądzikowej? Jakie zauważasz problemy swojej skóry?
Cera trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego stosuję tylko kosmetyki dla niej przeznaczone. Z jednej strony potrzebuję produktów przeciwzapalnych i antybakteryjnych, a z drugiej łagodzących i nawilżających. Skórę oczyszczam dwa razy dziennie, rano i wieczorem mleczkiem i żelem przeznaczonym do cery trądzikowej. Po oczyszczeniu twarzy używam tonik bezalkoholowy, a potem nakładam krem nawilżający. Skóra trądzikowa potrzebuje nawilżania i regeneracji. Najlepiej sprawdzają się lekkie emulsje i kremy, które nie blokują porów i nie powodują jej silniejszego przetłuszczania. Systematycznie robię peeling mojej skórze, ponieważ usuwa on stary naskórek i nadmiar sebum. Aby przyspieszyć gojenie zmian trądzikowych i poprawić wygląd skóry, stosuję maseczki algowe, z glinki lub z morza martwego, które głęboko oczyszczają skórę i pozostawiają ją świeżą oraz odżywioną. Do makijażu wybieram lekkie beztłuszczowe podkłady o działaniu antybakteryjnym i matującym. Pamiętam o ochronie skóry przed słońcem, ponieważ skóra trądzikowa jest szczególnie narażona na powstawanie przebarwień i podrażnień. Codziennie przed wyjściem z domu nakładam krem z wysokim filtrem. Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej poprawia jej wygląd, łagodzi zmiany chorobowe i zapobiega ich powstawaniu. Oczywiście dieta ma także wpływ na wygląd mojej skóry. Aby nie nasilać powstawania zaskórników i niedoskonałości ograniczyłam słodycze, niezdrową żywność i ostre przyprawy. Efekty są, jednak na wszystko potrzeba czasu i cierpliwości.
Gdy stan Twojej cery o pomstę woła,
z pomocą wnet przychodzą zioła!
W formie herbatek pite,
mają działanie znakomite.
Gojnik, jak sama nazwa wskazuje,
podrażnienia koi, skórę regeneruje.
Gdy chcesz mieć buzię piękną i zdrową,
pij regularnie herbatkę pokrzywową.
Dostaniesz również w pakiecie
mocne włosy i paznokcie.
Pomoże także ostropest,
świetnym przeciwutleniaczem jest.
Zawarte w szałwii olejki eteryczne
mają działanie wprost magiczne.
Skrzyp polny, kopalnia krzemu,
przyda się naprawdę każdemu.
Korzeń łopianu przywróci Twą skórę
do prawidłowego stanu.
Bratek wymiata z organizmu toksyny,
zmniejsza łojotok u chłopca i dziewczyny.
Rumianek działa przeciwzapalnie,
mniszek lekarski łagodzi kapitalnie.
Gdy cenne ziółka regularnie zaparzysz,
będziesz mieć cerę, o jakiej marzysz!