W naszej ofercie posiadamy tak wiele preparatów do pielęgnacji paznokci. A zastanawiałaś się kiedykolwiek, jak i z czego zbudowane są nasze paznokcie? Zapraszamy na garść informacji!

 

Paznokcie zbudowane są z elastycznej i twardej, półprzeźroczystej płytki rogowej. Każdy paznokieć składa się z około 100 warstw keratyny. Zatem paznokcie zbudowane są z cysteiny, siarki, argininy, lipidów, fosforu, wapnia i żelaza oraz niewielkiej ilości wody.

 

Czy wiesz, że zależnie od stylu życia danej osoby, paznokcie zazwyczaj rosną około 3 mm na miesiąc? Natomiast w trakcie snu paznokcie rosną wolniej niż w ciągu dnia.

 

I tak oto paznokieć zbudowany jest:

  • obłączka – białawy półokrąg u nasady paznokcia;
  • macierz paznokcia – jedyna część żywego paznokcia;
  • płytka paznokcia – czyli płytka, którą pokrywamy lakierem do paznokci;
  • łożysko paznokcia – tkanka, która znajduje się pod jego płytką oraz ją odżywia.
  • wał paznokcia – skóra przykrywająca brzeg paznokcia – utrzymuje go w odpowiednim położeniu
  • obrąbek naskórkowy – cienka tkanka porastająca paznokieć, chroni przed dostępem bakterii i zanieczyszczeń.

 

Co wpływa na pogorszenie kondycji paznokci?

Czasem stają się matowe, kruche, rozdwajające się i łamliwe. Nie zachwycają doskonałą kondycją, jakiej oczekujemy. Czy wiesz, jak wiele czynników wpływa na pogorszenie kondycji paznokci? Po pierwsze – dieta. Nieodpowiednia dieta może sprawić, że paznokcie staną się suche, łamliwe i kruche. Poza tym codzienne zajęcia w pracy i domu takie jak: ręczne zmywanie, sprzątnie – kontakt z detergentami. Brak rękawiczek w okresie jesienno-zimowym sprawia, że dłonie stają się suche, spękane i swędzące, długotrwałe wystawienie na mroźną i wietrzną pogodę również wpływa na kondycję paznokci. Wśród kolejnych czynników, które również mają wpływ na wygląd paznokci, są choroby, urazy i skaleczenia, zabiegi pielęgnacyjne czy zakażenia bakteryjne.

 

kondycja_paznokci

 

A może jest coś, o co chciałabyś zapytać, jeśli chodzi o tematykę paznokci, ich budowę i pielęgnację?