Utarło się powiedzonko: „Jesteś tym, co jesz”, czy jednak ma to także przełożenie na skórę? Czy możemy jej pomóc, poprzez sporządzenie odpowiedniej diety i zapamiętanie kilku podstawowych reguł żywienia?

 

Witaminy A, C oraz E

To one będą naszymi głównymi sojusznikami przy uczynieniu skóry młodą, elastyczną i jędrną. Witamina A zapobiega rogowaceniu i pogrubiania naskórka dzięki, czemu zachowuje ona swój naturalny kolor. Witamina C uelastycznia naczynia krwionośne, jest konieczna przy wytwarzaniu się kolagenu, który odpowiedzialny jest za jędrną skórę. Witamina E z kolei neutralizuje wolne rodniki oraz pobudza metabolizm tkanki łącznej. Dlatego, jeśli zależy nam na skórze oraz powyższych witaminach zwiększmy ilość spożywanych cytrusów, ryb, jaj, oliwy czy pomidorów.

 

witaminy_5

 

Koniecznie obfita w minerały

Cynk – szczególnie gdy mamy problem z trądzikiem, znajdziemy go w rybach, pełnoziarnistym pieczywie, orzechach.

Żelazo – znajdziemy je przede wszystkim w podrobach i roślinach strączkowych.

Sód – jest składnikiem w soli, sód jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego.

Potas – jego zadaniem jest kontrola ciśnienia krwi, praca nerek, potas znajdziemy przede wszystkim w suszonych morelach i figach.

 

Wszystkie mają ogromny wpływ na regeneracje skóry oraz odwrócenie ogólnego procesu starzenia się komórek, należy ich szukać przede wszystkim w tłuszczach roślinnych, warzywach i kaszy.

 

witaminy_1

 

Pić dużo wody

Stosujemy najróżniejsze kosmetyki, które mają nawilżyć skórę i robimy to słusznie, nie zapomnijmy jednak by dostarczać wody do organizmu w sposób najbardziej naturalny, czyli poprzez picie jej oraz kąpanie się. Optimum dla dorosłego człowieka to dostarczenie do ciała ok. 2 litrów wody dziennie.

 

A jakie są Wasze spostrzeżenia? Co Waszym zdaniem należałoby dodać do tej listy? Jakie są Wasze sposoby na odżywienie skóry? Podzielcie się spostrzeżeniami i doświadczeniem w komentarzu.