Niewątpliwie dla wielu kobiet rzęsy są istotnym elementem urody. Choć tak naprawdę ich głównym zadaniem jest ochrona oczu przed dostępem czynników zewnętrznych takich, jak brud czy kurz. Czy wiesz, co wpływa na pogorszenie kondycji rzęs i w jaki sposób temu zaradzić?
Jeszcze trochę o rzęsach
Rzęsy rosną na brzegu dolnej i górnej linii powiek w dwóch albo trzech rzędach. Na górnej powiece znajduje się około 150-200 rzęs, a na dolnej około 50-150. Te rosnące na górnej powiece zazwyczaj osiągają długość 8-12 milimetrów, natomiast te rosnące na dolnej powiece mają od 6 do 8 milimetrów.
Trzy fazy wzrostu rzęs
Rzęsy, podobnie jak włosy na naszej głowie, nie rosną w sposób ciągły. Mają 3 fazy wzrostu, czyli: anagen, katagen i telogen. Ale cykl wzrostu rzęs jest znacznie krótszy niż w przypadku włosów i wynosi około 3-4 miesiące. W pierwszej fazie wzrostu rzęs (anagen) następuje intensywny wzrost włosów oraz podział komórek, które tworzą trzon włosków. Później rozpoczyna się faza katagenu, która wiąże się ze zmianami morfologicznymi i kurczeniem się mieszków włosowych. Następuje faza telogen, zwana spoczynkową, gdzie wokół cebulki włosa i mieszków włosowych zanikają naczynia krwionośne i następuje wypadanie rzęs. Po ich wypadnięciu mieszki włosowe nie są uszkodzone, dlatego od razu wracają do fazy wzrostu i cykl się powtarza.
Warto również podkreślić, że rzęsy rosnące, spoczynkowe i opadające są losowo rozmieszczone wzdłuż powiek. Około 60-80% rzęs znajduje się w fazie intensywnego wzrostu. A wypadanie około 1-2 rzęs dziennie jest prawidłowe. Dopiero utrata ich większej liczby każdego dnia powinna budzić obawy.
Przyczyny nadmiernego wypadania rzęs
Główną przyczyną wypadania rzęs, tak samo, jak włosów na głowie, jest osłabienie mieszków włosowych. Jakie czynniki wpływają na ten proces? Należy tutaj wymienić:
- zaburzenia pracy hormonów np. choroby tarczycy czy menopauza;
- dieta uboga w witaminy, mikroelementy i makroelementy;
- stany zapalne powodowane infekcjami jak np. zapalenie spojówek;
- niektóre leki;
- ekspozycja na mróz i słońce;
- choroby autoimmunologiczne;
- chemioterapia.
Wśród częstych przyczyn wypadania rzęs, nie należy pominąć nieodpowiedniej pielęgnacji i zabiegów kosmetycznych. Szczególnie demakijaż oczu – wykonany nieprawidłowo lub spanie w makijażu. Make-up oczu może blokować mieszki włosowe, powodować podrażnienia, osłabienie i utratę rzęs. Natomiast zbyt intensywnie wykonywany rytuał zmywania makijażu – zbyt mocne pocieranie powiek może mechanicznie uszkadzać rzęsy poprzez ich wyrywanie. A przecież wystarczy delikatnie położyć waciki nasączone płynem do demakijażu na powieki i odczekać moment, aby kosmetyk rozpuścił maskarę. Do utraty lub uszkodzenia rzęs przyczynia się niewłaściwe i zbyt częste używanie zalotki oraz przedłużanie rzęs. Często po takich zabiegach wymagają one regeneracji.
Jak dbać o rzęsy?
Aby zachwycać pięknymi, mocnymi i zdrowymi rzęsami należy je odpowiednio pielęgnować. Doskonałym sposobem jest używanie odpowiedniej odżywki do rzęs, której receptura została nasycona składnikami aktywnymi o działaniu wzmacniającym, nawilżającym i regenerującym. W tym celu warto wybrać odbudowujące i odżywcze serum do rzęs Inveo. Ważne jest również stosowanie odpowiedniej maskary, która idealnie dopełni makijaż oka, ale także wzmocni rzęsy i pobudzi je do wzrostu. Może to być na przykład tusz do rzęs z czynnikiem stymulującym wzrost Inveo. Ale codzienną pielęgnację rzęs, szczególnie przypadku zaburzeń wzrostu rzęs i ich nadmiernej utraty warto wzbogacić o aplikację hypoalergicznego serum stymulującego wzrost rzęs Inveo, które dostarczy odpowiednich składników odżywczych oraz wzmocni kosmyki i zmniejszy ich wypadanie.
Bardzo chciałabym mieć naturalnie długie rzęsy, dlatego szukam odpowiednich kosmetyków, które będą pielęgnować oraz je wzmacniać. Jestem bardzo ciekawa, jak kosmetyki Inveo sprawdziłyby się na moich rzęsach.
Nie miałam pojęcia o istnieniu aż trzech faz wzrostu rzęs. Co jakiś czas sięgam po odżywkę wzmacniającą rzęsy. Niestety moje rzęsy nie są zbyt długie i gęste, dlatego muszę je podkreślać tuszem. Dawniej moim błędem było mocne przecieranie oczu podczas demakijażu. Moje rzęsy na tym cierpiały. Teraz wiem, że delikatny demakijaż ma duże znaczenie. Ostatnio czytałam o serum odbudowujacym rzęsy Inveo i tuszu stymulujacym wzrost rzęs Inveo. Wiem, że koniecznie muszę przetestować te produkty. Myślę, że mogłyby mi bardzo pomóc. 🙂
Uważam, że wypadające rzęsy powinny być traktowane w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy zrezygnować z korzystania z zabiegów ich przedłużania i zagęszczania. Szczególną uwagę należy zwrócić również na sposób wykonywania demakijażu. Wacik kosmetyczny powinien być dobrze nasączony mleczkiem lub płynem micelarnym. Ruchy w trakcie demakijażu powinny być delikatne i wykonywane w odpowiednim kierunku (od zewnętrznego kącika do wewnętrznego). W celu regeneracji rzęs bardzo dobrym sposobem jest stosowanie odżywek, które przyspieszą ich wzrost, wzmocnią ich strukturę oraz zapewnią regenerację, np. INVEO Naturalne Serum do rzęs odbudowujące i odżywcze. Dodatkowo serum wpłynie na przyciemnienie włosków oraz nabłyszczy je.
Od zawsze marzę o pięknych długich rzęsach. Próbowałam już różnych odżywek. Nakładałam nawet na rzęsy olejek arganowy. Spektakularnego efektu jednak nie było. Teraz wiem, że niestety sama sobie szkodzę. Nie uważam przy wykonywaniu demakijażu. Zdecydowanie zbyt mocno pocieram przy nim oczy. To moim rzęsom na pewno nie pomaga. Muszę koniecznie zmienić złe nawyki i rozejrzeć się za nową odżywką.