1. Jakie są zalety epilacji woskami?

Największą  zaletą metod usuwania włosów woskami jest ich skuteczność i stosunkowo mała bolesność. Metoda woskowania skupia wiele rodzajów zabiegów, co czyni go możliwym do stosowania praktycznie przez każdego. Efekt gładkości skóry jest długotrwały – od 4 do 6 tygodni. Niezwykle komfortowe indywidualne formy wosków dają możliwość przeprowadzenia epilacji samodzielnie, z jednakowo dobrym skutkiem, jak w gabinecie specjalistycznym. Po systematycznych zabiegach epilacji woskiem włosy odrastają co raz wolniej i są słabsze.

2. Czy epilacja woskiem jest bolesna?

Jest mniej bolesna, niż inne mechaniczne metody. Wosk perfekcyjnie przylega do włosków (trzyma je u samej podstawy), dzięki czemu łatwiej usuwa się je ze skóry, co minimalizuje poziom dyskomfortu. Powierzchnia wosku przyłożonego do ciała jest spora i przy jednorazowym szarpnięciu „znika” duża ilość włosów.

Depilacja nóg woskiem

  1. Czy epilacja woskiem jest bezpieczna?

Jest bezpieczna, o ile stan skóry i organizmu jest odpowiedni, jeśli wybierzemy odpowiednią formę wosku. W przypadku skóry wrażliwej, z problemami naczyniowymi, poleca się wosk kosmetyczny na zimno. Występują niekiedy objawy uboczne w postaci zaczerwienienia skóry i zapalenia mieszków włosowych. Ale nie są to reakcje zwyczajowe, ponieważ metoda ta jest higieniczna i powikłania w postaci stanów zapalnych zdarzają się rzadko.

 

  1. Czy istnieją przeciwwskazania odnoszące się do epilacji woskiem?

Popularnych przeciwwskazań jest niewiele. Jednak przy poważnych chorobach, takich jak cukrzyca, łuszczyca, zapalenie żył, żylaki, słaba krzepliwość krwi nie poleca się wykonywania zabiegu woskiem, tak jak zresztą stosowania większości zabiegów epilacyjnych. Wszelkie uszkodzenia skóry, zaawansowana ciąża, stwierdzone uczulenie na wosk, zbyt krótkie włosy na określony czas uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu.

 

  1. Jak przygotować skórę do położenia wosku?

Jak każda metoda, tak i woskowanie wymaga pewnego przygotowania. Pierwszym krokiem jest wykonanie testu aplikacyjnego, który na przestrzeni 24 godzin pokaże, czy wosk nie spowoduje reakcji uczuleniowej. Określi także stopień odczuwania bólu i wrażliwość naskórka. Testując nakładamy wosk na niewielkie poletko skóry i dalej postępujemy jak podczas samego zabiegu.

Skóra powinna być czysta, sucha i nie kremowana. Wosku nie należy kłaść w dniu stosowania preparatów złuszczających. Nie można woskować skóry podrażnionej, skaleczonej i z oznakami świeżego opalenia słońcem lub lampami.

 

  1. Jak zadbać o skórę po epilacji woskiem?

Skórę należy przede wszystkim oczyścić z ewentualnych pozostałości wosku. W zależności od rodzaju wosku, będziemy zmywać go wodą lub oliwką. Ślady po wosku w plasterkach można usunąć zwykłą dziecięcą oliwką. Następnie ciało należy umyć środkiem kąpielowym nie zawierającym mydła i spłukać wodą. Po zastosowaniu wosku skóra zwykle staje się elastyczniejsza i gładsza, ale jeśli zajdzie taka konieczność można nawilżyć ją lekkim, nie tłustym balsamem. Na stosowanie dezodorantów, perfumowanych kosmetyków i na kąpiel słoneczną musimy poczekać co najmniej do następnego dnia.

Czy epilacja woskiem ma jakieś wady?

Jak w każdym zabiegu epilacji, tak i w czasie usuwania owłosienia woskiem następuje punktowe (miejsca po wyrwanych włosach) naruszenie struktur. Skóra staje się bezbronna wobec ataków z zewnątrz: bakterii, czy promieni UV. Stwarzając jednak skórze odpowiednie i higieniczne warunki, szybko wraca do formy.