Działania zachowawcze. Zależność między depilacją a opalaniem.

 

Depilacja skóry, bez względu na metody, w mniejszym lub większym stopniu narusza jej struktury. Stosunkowo najmniej skóra cierpi podczas depilacji chemicznej, bo jest metodą rzeczywiście nieinwazyjną. Dlaczego nieinwazyjną? Z racji tego, że działa poza obrębem skóry. Preparaty chemiczne rozpuszczają i zniszczą tylko tę część włosa, która znajduje się ponad powierzchnią.

Kosmetyki do depilacji chemicznej: pianki, kremy, płyny należące do jednej linii, zwykle posiadają opakowania w niemal identycznej szacie graficznej. Dlatego zwracaj uwagę, jaki preparat wybierasz i jaki jest czas jego reakcji.

 

Do usuwania włosków na twarzy, piersiach, czy karku – używaj środków o najdłuższym czasie działania, tj. od 10 do 15 minut. Jeśli działają wolno, to możesz mieć pewność, że i delikatnie. Zawierają łagodzące i neutralizujące składniki, często pochodzenia roślinnego, osłaniające i pielęgnujące skórę.

 

Zastosowanie obu metod depilacji nie koliduje bezpośrednio z opalaniem, jednakże ostrożności nigdy nie za wiele. Zaleca się, aby nie golić i nie stosować nawet delikatnych depilatorów chemicznych na świeżo opaloną skórę i nie opalać jej w dniu depilacji.

belle de roche

Dużo więcej ostrożności wymaga epilacja, podczas której włosy usuwane są różnymi metodami, ale zawsze wraz z cebulkami. Wówczas, do pewnego stopnia, naruszone zostają struktury skóry. Tak działają m.in. woski. Są, bodaj, najpowszechniejszą metodą, ale pamiętać trzeba, że skóra po depilacji woskiem wymaga troskliwej pielęgnacji.

Podobnie oddziaływuje na skórę epilacja laserowa, ultradźwięki, mikroliza, elektroepilacja i szereg innych. Te zabiegi niosą wiele następstw, m.in. czasową utratę naturalnego faktora hamującego wnikanie w skórę promieni ultrafioletowych UVA i UVB, a także zachwianie poziomu melaniny. Opalenizna zwiększa jej poziom, nadmierne przyciąga i pochłania energię lasera, co może prowadzić do hiperpigmentacji, czyli powstawania trwałych, ciemnych plam na skórze.

Dlatego świeżo opalonej skóry nie powinnaś epilować przed ustąpieniem oznak podrażnienia słońcem, a po wszelkich zabiegach epilacyjnym nie powinnaś eksponować jej na słońce.

 


Pamiętaj:Wiele niemiłych reakcji skórnych pochodzi często tylko i wyłącznie z braku ostrożności lub higieny. Zwykłe pocenie się podczas opalania na plaży lub w solarium sprzyja powstawaniu stanów zapalnych skóry. Także piasek, kurz, roztocze stwarzają nieodpowiednie środowisko dla szybkiego gojenia się skóry po zabiegach epilacji.Jeśli będziesz o tym pamiętać, przekonasz się, że wszystkie metody mogą przynieść Ci satysfakcjonujący efekt, bez niepotrzebnych cierpień i kłopotów.