Skóra.

 

Skóra człowieka jest największym organem jego ciała. Ma około 6m2 i niemal w całości pokryta jest owłosieniem. Kobiety mają skórę delikatniejszą i cieńszą od skóry mężczyzny. A na dodatek częściej od nich stosują zabiegi depilacyjne i coraz śmielej decydują się na metody inwazyjne. Nie ma co się oszukiwać. Skóra każdorazowo przeżywa szok związany z atakiem na jej wewnętrzne struktury. Celem ataku jest: WŁOS i jego zaplecze produkcyjne: CEBULKA WŁOSOWA. Zobaczmy zatem, jak zbudowana jest skóra i w jaki sposób włos zakotwiczony jest w jej strukturze.

 

Hair care and growth nutrients vector concept

 

Włos osadzony jest w warstwie podskórnej skóry. Są to dosyć głębokie pokłady żyjącej tkanki, której funkcje w istotny sposób zostają zakłócone podczas epilacji inwazyjnej. W miejscach po wyrwanych włoskach skóra na pewien czas zostaje otwarta, dlatego wymaga krótkiej „rekonwalescencji”, podczas której powraca do normalnego stanu.

 

Włos. Rodzaje i cykl wzrostu.

Włosy występują na całej skórze, oprócz błon śluzowych, wewnętrznych stron dłoni i stóp. Człowiek ma na swoim ciele blisko 5 milionów włosów. Na głowie rośnie ich około 120 tysięcy.

 

Meszek – porasta twarz i ramiona. Jest cienki, jasny i płytko osadzony (1-2 mm)

Włosy przejściowe – występują na nogach, przedramionach, pod pachami. Są ciemne, grubsze i głębiej osadzone (3-4 mm)

Włosy końcowe – to w pełni wykształcone, ostateczne owłosienie dorosłego człowieka. Są to włosy głowy, brwi i rzęs, strefy genitalnej, pod pachami. Jest najgrubszy, najciemniejszy i najgłębiej osadzony (4-7 mm).
Fazy wzrostu włosa:

  1. Faza wzrostu (anagen) – faza w której włos osiąga swoją pełną długość, cebulka jest otwarta, a odżywianie odbywa się przez brodawkę (połączoną z krwiobiegiem). Ta faza jest idealna do wykonania zabiegu epilacji.

 

  1. Faza przejściowa (katagen) – włos uwalnia się z brodawki i przesuwa do góry. Następuje zatrzymanie procesów rozrodczych zachodzących we włosie.

 

  1. Faza spoczynku (telogen) – polega na tym, że włos najpierw jest odżywiany z mieszka, a potem powoli martwieje i wypada. W drugiej i trzeciej fazie włos staje się widoczny i „uchwytny” – można go depilować.

 

Trójfazowość cyklu włosowego dotyczy wszystkich mieszków włosowych i powtarza się wielokrotnie w ciągu życia. Czas trwania poszczególnych faz jest jednak różny dla poszczególnych obszarów. Na skórze głowy około 85% włosów znajduje się w fazie anagenu trwającego od 2 do 4 lat. Natomiast na skórze ud i podudzi jedynie 20-40% włosów to włosy anagenowe.