Depilacja chemiczna.

 

Rozjaśnianie.

 

Nie jest w istocie zabiegiem depilacyjnym, ale sprawia, że włos staje się mniej widoczny. Stosując rozjaśniające kremy lub roztwory odbarwisz włoski niemal na biało. Środki rozjaśniające dodatkowo zmiękczają je, przez co stają się delikatniejsze i mniej wyczuwalne. Dla osób niechętnie wyrywających włosy, z powodu wyjątkowej wrażliwości, rozjaśnianie jest doskonałym sposobem „ukrywania” nieestetycznych włosków.

 

 1. Czy rozjaśnianie wymaga specjalnego przygotowania?

 

Tak. Przede wszystkim należy wykonać próbę uczuleniową na środki rozjaśniające, na przestrzeni 10 minut. Następnie należy skórę zabezpieczyć kremem pielęgnacyjnym, w celu osłonięcia naskórka. Przy rozjaśnianiu owłosienia na twarzy, należy uważnie chronić oczy.

 

 1. Czym rozjaśnić włoski na skórze?

 

Wszelkimi preparatami zawierającymi nadtlenek wodoru lub po prostu mocniejszą wodą utlenioną (min. 9%).

 

 1. Czy można rozjaśniać włoski na twarzy?

 

Oczywiście, że można. Jeśli masz wyjątkowo unerwioną skórę, jest to metoda odpowiednia dla Ciebie. Do rozjaśniania owłosienia na skórze twarzy użyj wody utlenionej o maksymalnym stężeniu 9%.

 

 1. Czy po rozjaśnianiu można stosować kosmetyki pielęgnacyjne?

 

Jak najbardziej. Woda utleniona leciutko wysusza skórę, więc wklepanie w nią kremu pielęgnacyjnego jest wręcz wskazane. Po utlenieniu włosków przemyj twarz wodą. Przetrzyj tonikiem i połóż krem. Działanie na skórę twarzy wodą utlenioną nie niesie za sobą żadnych następstw.

 

 1. Jak pielęgnować skórę po rozjaśnianiu? Czy można od razu położyć makijaż?

 

Po rozjaśnianiu włosków na twarzy należy dobrze spłukać ją wodą i wklepać w skórę odpowiedni dla cery krem pielęgnacyjny. Bezpośrednio potem możesz położyć makijaż.

 

Preparaty chemiczne.

 

Chemiczne preparaty depilacyjne zawierają delikatne substancje zasadowe, (o niskim pH), o zdolnościach rozpuszczania białek. Niszczą białkową strukturę włosa, tzw. wiązania dwusiarczkowe. Ponieważ w skórze jest stosunkowo mało aminokwasów zawierających siarkę, preparaty działają w gruncie rzeczy jedynie na łodygę włosa. Chemicznie aktywne substancje wchodzą w reakcję z włosem i powodują jego dezintegrację – włos odrywa się od cebulki.

 

Jest to naprawdę szybki i na pewno bezbolesny sposób usuwania zbędnego owłosienia. I co najważniejsze: przygotowany został z myślą o indywidualnym, możliwym do przeprowadzenia w warunkach domowych, zabiegu.

Jeśli nie czułabyś się komfortowo podczas depilacji, szczególnie miejsc intymnych, w gabinecie kosmetycznym – wybierz tę metodę. Możesz sama przeprowadzać takie zabiegi i wtedy, kiedy zechcesz, np. podczas kąpieli.

Body hygiene: Woman depilates - scrubs hair removal cream off her leg

 

 1. Jakie są zalety depilacji preparatami chemicznymi?

 

Wielką zaletą jest łatwość wykonania zabiegu. Kremy, pianki, mleczka i płyny komfortowo rozprowadzają się na skórze. Pojemniki wyposażone są w atomizery, wygodne dozowniki lub szpatułki. Nie zasychają i nie twardnieją w czasie oczekiwania na reakcję. Można je stosować w warunkach domowych, są bezpieczne i zmywalne wodą. Nie wymagają nakładu czasu, bowiem działają szybko. Na wydepilowanie poświęcimy nie więcej, niż 3 do 14 minut. Wielką ich zaletą jest to, że można depilować włos o każdej długości, czego nie można zrobić stosując inne metody. Umożliwiają przeprowadzenie zabiegu na skórze ze słabymi naczyniami krwionośnymi, dla której większość metod nie jest wskazana.

 

 1. Jakie są rodzaje depilacyjnych preparatów chemicznych? Który z nich jest odpowiedni do poszczególnych partii skóry?

 

Rodzaj preparatu Do stosowania na:
Pianka Całe ciało z wyjątkiem twarzy
Krem Całe ciało, twarz, pachy, sfera bikini
Płyn Całe ciało z wyjątkiem twarzy. Nie wygodny do małych powierzchni, np. pach
Mleczko Całe ciało. Nie wygodny do małych powierzchni, np. pach.

 

 

 1. Czy prawdą jest, że preparaty depilacyjne wygładzają skórę?

 

Tak, ponieważ dodatkowo działają złuszczająco na skórę. Rozmiękczają warstwę rogową naskórka (martwe komórki skóry) i dosyć łatwo można je usunąć z powierzchni skóry wraz z preparatem. Przyrost warstwy rogowej naskórka jest procesem ciągłym. Nie złuszczany nawarstwia się, staje się szczelną powłoką, utrudniającą prawidłowy obieg wody w skórze.

 

 1. Co jest lepsze – krem czy płyn?

 

Płyny i mleczka łatwe są do rozprowadzania na rozleglejszych partiach skóry, bez obawy nadmiernego rozpłynięcia się preparatu. Stosuje się je do depilacji np. nóg, czy ramion. Depilując niewielkie partie skóry, np. pachy – lepiej zastosować kremy. Mają gęstą konsystencję, nie spływają i dają gwarancję zadziałania konkretnie tylko na określonej powierzchni.

 

 1. Jak długo utrzymuje się efekt gładkości skóry uzyskany depilacją chemiczną?

 

Odrost uwidacznia się po upływie około tygodnia. Czas ten może wydłużyć się nawet do 14 dni, w zależności od cech indywidualnych. Jednak efekt gładkości skóry utrzymuje się zdecydowanie dłużej, niż po użyciu maszynki do golenia, kiedy to włoski uwidaczniają się już na dzień następny.

Włoski po depilacji preparatami chemicznymi stają się słabsze, dlatego odrastające są bardziej miękkie i przez dłuższy czas słabo wyczuwalne.

 

 1. Czy jednym i tym samym preparatem depilacyjnym mogę usuwać włoski z całego ciała?

 

Tak, o ile takie przeznaczenie podaje instrukcja. Jednak do twarzy, sfery bikini i pach stosujemy kremy o delikatniejszej formule. Preparaty tego typu wyposażone są w kompleksy pielęgnacyjne osłaniające i kondycjonujące delikatny naskórek.

 

 1. Czy depilacja preparatami chemicznymi ma jakieś wady?

 

Praktycznie – nie. Może z wyjątkiem niezbyt miłego zapachu, choć producenci robią wszystko, by go ulepszyć, dodając komponentów o przyjemnej nucie zapachowej. Ale biorąc pod uwagę fakt, że jest to zabieg krótkotrwały – nie jest to w sumie uciążliwe.

Sporadycznie mogą wystąpić reakcje alergiczne u osób z dużą wrażliwością skóry na któryś ze składników preparatu. Mają także, pomimo zawartości komponentów zapachowych, dość niemiły zapach.