Depilacja mechaniczna.

Golenie.

 

Tania, łatwa i nadal dosyć popularna metoda usuwania zbędnego owłosienia. Ale, czy lubimy ją? Chyba, nie bardzo. Stosunkowo szybko pojawia się odrost wraz z niemiłym uczuciem  szorstkości. Golenie, to po prostu ucinanie włosków na poziomie skóry. Cebulka nie zostaje naruszona, więc czym prędzej przystępuje do produkcji nowego odcinka włosa.

 

  1. Jakie są zalety depilacji za pomocą golenia?

 

Golenie zalet ma niewiele. Szybkość wykonania zabiegu jest chyba jedynym plusem. Prawdopodobnie z tego powodu prawie każda kobieta incydentalnie przeprowadziła taki zabieg. Może właśnie miało to miejsce w chwili absolutnego braku czasu na zastosowanie innej metody?

 

  1. Jak przygotować skórę do golenia?

 

Golenie nie wymaga specjalnego przygotowania. Na pewno jednak skóra powinna być czysta i pokryta preparatami ułatwiającymi golenie: pianką lub mydłem, które zmiękczają włoski i skórę czynią bardziej śliską.

 

  1. Jak często można usuwać włoski przy pomocy golarki?

 

Niestety, odrost po goleniu, pojawia się szybko. Chcąc zachować gładkość skóry, czynność tę przeprowadzać musimy dosyć często, bywa nawet, że codziennie.

Closeup on young woman shaving armpit

  1. Czy golarką z żyletką można uszkodzić skórę?

 

Jest taka możliwość. Jednak nowoczesne maszynki do golenia o specjalnym ułożeniu ostrzy, są bezpieczne. Stosunkowo łatwo jest skaleczyć nieco pogrubione otoczenie mieszków włosowych. Ze względu na taką możliwość, należy używać osobistej maszynki, powinna być

czysta i ostra.

 

  1. Dlaczego po goleniu tworzą się czerwone krostki?

 

Najbardziej przykrymi konsekwencjami golenia są maleńkie, zaognione i ropne krostki. A na domiar złego, gdzie najchętniej „wyskakujące”? Tak, tak! W okolicy pachwin i na linii bikini!  Dlaczego tak się dzieje? Podczas golenia dochodzi do podrażnienia ujścia mieszka włosowego. Są to miejsca dosyć potliwe, nie trudno więc o infekcję.  W konsekwencji pojawiają się strupki, które z kolei nie pozwalają „przebić” się wzrastającym włoskom. Włosy zaczynają rosnąć do wewnątrz, co kończy się wtórnym zapaleniem.

6. Czy można opalać się po goleniu?

Nie ma niepokojącej zależności pomiędzy goleniem z opalaniem, z wyjątkiem przypadków skaleczenia. Wtedy skóry lepiej nie opalać. Pod wpływem słońca skaleczenia, co prawda, łatwiej się goją, ale mogą pozostać blizny o ciemniejszym zabarwieniu.

 

  1. Czy to prawda, że golenie przyspiesza porost włosów?

 

Wszelkie drażnienie włosów i skóry, a zatem i golenie przyczynia się do pobudzania cebulki. Po obcięciu włosa, każdorazowo w cebulce wzmaga się aktywność do wytworzenia nowego.

 

  1. Czy golenie jest w jakiś sposób niekorzystne?

Niekorzystne, to za dużo powiedziane. Jednak golenie wrażliwej kobiecej skóry, a szczególnie miejsc sprzyjających rozwojowi bakterii (sfera bikini, pachy) przynosi wiele niemiłych powikłań. Podczas golenia dochodzi do mini skaleczeń i w konsekwencji do infekcji skóry objawiającej się powstawaniem ropnych zmian przy mieszku włosowym.