Jak wiemy, witamina D wytwarza się w naszym organizmie po ekspozycji na promienie słoneczne. Jednak są ludzie, którzy ze względu na niewystarczającą ilość słońca mają niedobory witaminy D w organizmie. Czy można ją zatem dostarczyć w inny sposób?

Nie da się ukryć, że spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach niż na zewnątrz. A dieta większości ludzi z krajów rozwiniętych jest uboga w dobre źródła witaminy D. Jakie pokarmy uzupełniają niedobory witaminy D w organizmie?

Łosoś jest tłustą rybą i doskonałym źródłem witaminy D

Śledź i sardynki mogą być sprzedawane na surowo, w puszkach, wędzone lub marynowane. Te małe ryby są cennym źródłem witaminy D. Poza tym śledzie dostarczają organizmowi również sodu. Innymi rybami, które są dobrym źródłem witaminy D, są halibut lub makrela.

Olej z wątroby dorsza i tran to źródło witaminy D dla osób, które nie jadają ryb. Popularny suplement warto stosować, by zapobiegać niedobór tej witaminy szczególnie w diecie dzieci. Poza tym dostarcza on również witaminy A oraz kwasów tłuszczowych omega-3.

Tuńczyk to kolejne źródło witaminy D oraz niacyny i witaminy K, który w 100 gramach tej ryby dostarcza aż połowę dziennej dawki witaminy D. Jednak tuńczyk w puszcze może zawierać toksyczny konserwant, który zgromadzony w organizmie może powodować problemy zdrowotne.

Ostrygi to pyszne, mało kaloryczne i bardzo odżywcze rodzaje małż, które żyją w słonych wodach. Są cennym źródłem witaminy D, witaminy B12 oraz cynku i miedzi.

Krewetki wyróżniają się spośród innych owoców morza, ponieważ zwierają mało tłuszczu, są doskonałym źródłem witaminy D.