Latem coraz częściej doświadczamy upałów. Często trudno je znosimy, gdyż nasze ciała nie są przyzwyczajone do tak wysokich temperatur. W jaki sposób zadbać o organizm podczas upałów?

 

Obserwuj organizm

Kluczem do optymalnej pielęgnacji organizmu latem jest zwracanie uwagi na wysyłane przez ciało sygnały. Na przykład do objawów przegrzania zalicza się osłabienie, przemęczenie, nudności, bóle głowy czy skurcze mięśni. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie dolegliwości, koniecznie musisz schować się przed słońcem i schłodzić ciało, gdyż mogą doprowadzić do udaru cieplnego. Staraj się też zrezygnować z aktywności podczas upałów.

 

Ogranicz czas spędzony w pełnym słońcu

Unikaj przebywania na zewnątrz w najgorętszej porze dnia, czyli pomiędzy godzinami 10:00 i 16:00. Jeśli koniecznie musisz wyjść w tym czasie, nie zapominaj o okularach i kapeluszu przeciwsłonecznym, a jeśli tylko możesz, to pozostań w cieniu. Latem miej zawsze przy sobie butelkę z wodą do picia, aby nie odwodnić organizmu. Dobrym pomysłem podczas upalnego lata są poranne lub wieczorne spacery, kiedy przyjemna atmosfera zachęca do aktywności na świeżym powietrzu.

 

Uzupełniaj niedobory wody w organizmie

W trakcie upalnego lata powinniśmy pić dużo wody. Robić to często i małymi łykami, nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia. Wszystko dlatego, aby zadbać o optymalne nawodnienie organizmu. Możesz także pijać świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne, mrożoną herbatę czy lemoniadę. Jest to szczególnie ważne podczas aktywności fizycznej lub prac wykonywanych na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem jest również wzbogacanie wody o niezbędne elektrolity.

 

Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej

Bez względu na to, jaki koloryt ma twoja skóra, potrzebujesz ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego nie tylko wtedy, gdy na zewnątrz jest ekstremalnie gorąco, ale również w pochmurne dni lata należy używać kosmetyków chroniących przed słońcem z filtrem SPF minimum 30. Wszystko po to, aby nie doprowadzić do poparzenia skóry, powstawania przebarwień, zmarszczek czy nowotworów skóry.

 

4

 

Ubierz się odpowiednio do pogody

W upalne dni należy nosić odpowiednie ubrania. Najlepszym wyborem będzie luźna odzież w jasnych kolorach oraz koniecznie kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.

 

 

A może Ty masz sprawdzone sposoby na to, jak przetrwać upały?