Zima to trudny okres nie tylko dla naszej skóry, ale również dla paznokci. O tej porze roku zmieniamy rytuały pielęgnacyjne, aby zapewnić im ochronę przed zimnem i wiatrem. Czy wiesz, że o paznokcie także należy dbać w okresie zimowym?

Poza kąpielą, zmywaniem naczyń, środkami czystości oraz stosowaniem zmywaczy do paznokci z alkoholem, również wiatr mróz oraz ogrzewanie może pogorszyć kondycję paznokci, powodując rozdwajanie, kruszenie czy łamliwość.

Aby pozostać mocnymi, paznokcie wymagają regularnego nawilżania. Dlatego stosując balsam lub krem nawilżający do ciała po kąpieli, nie zapomnij wsmarować go również w dłonie i paznokcie.

Zrób to również w sytuacji, kiedy na twoich paznokciach znajduje się lakier. Regularnie wcieraj krem nawilżający w paznokcie i opuszki palców, najlepiej po każdym umyci dłoni. Wybierz krem do rąk i paznokci z mocznikiem lub kwasem hialuronowym.

W okresie zimowym warto zakupić kilka opakowań kremu do rąk i trzymać je w torebce, w samochodzie, w pracy, w sypialni, w łazience i w kuchni – tak, abyś mogła go stosować kilka razy dziennie.

Raz w tygodniu przed snem przygotuj odprężającą kąpiel dla dłoni w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie. Wymocz je przez 10 minut, a następnie nałóż na płytkę paznokcia i skórki olejek lub wazelinę. Załóż bawełniane rękawiczki, aby ułatwić wchłonięcie kosmetyku i nie wytrzeć go w pościel.

Noś rękawiczki, kiedy wychodzisz z domu. Suche, zimne i mroźne powietrze oraz wiatr mogą dodatkowo wysuszać paznokcie. Dlatego zimą wato nosić ciepłe rękawiczki.

Wybierz zmywacz do paznokci, który nie zawiera acetonu i nie wysusza paznokci. Na przykład w sklepie internetowym https://coloris.sklep.pl znajdziesz bezacetonowe zmywacze do paznokci, odżywczy zmywacz do paznokci, zmywacz do delikatnych i cienkich paznokci z gąbką albo wzmacniający zmywacz do paznokci.

Troskliwie dbaj o paznokcie. Nie obgryzaj, nie używaj ich jako narzędzi do otwierania puszki itp., bo wszystkie temu podobne działania mogą uszkodzić płytkę paznokci.

Regularnie nawadniaj organizm. Choć to popularna porada na czas wiosny i lata, również jesienią i zimą bardzo istotne jest optymalne nawodnienie organizmu. Pij co najmniej 6-8 szklanek wody każdego dnia.

Noś rękawice podczas prac domowych. Detergenty i środki chemiczne mogą wysuszać i uszkadzać nie tylko skórę dłoni, ale również paznokcie. Używaj gumowych rękawic do wszelkich prac porządkowych w domu.

4

Również dieta wpływa na zdrowie i wygląd paznokci. Wzbogać ją w białko, które znajdziesz w jajku, fasoli, soczewicy, mięsie oraz biotynę (łosoś, awokado, żółtko, wieprzowina). Pokarmy bogate w te składniki wzmocnią paznokcie.

Zima może być trudnym okresem dla skóry i paznokci, jednak kilka prostych środków zapobiegawczych pomoże wzmocnić i zadbać o ich kondycję przez cały rok.