Jak zadbać o siebie i najbliższych w czasach pandemii koronawirusa? Rząd wprowadza kolejne zaostrzenia, od kilku tygodni żyjemy w ciągłym stresie. Poznaj nasze wskazówki, jak zadbać o siebie w tym trudnym czasie.

 

Znajdź czas dla siebie

Konieczność pozostania w domu sprawa, że jesteśmy narażeni na nieustanny dostęp do nowych informacji i doniesień dotyczących koronawirusa. Warto zrobić sobie detoks od tych informacji i znaleźć każdego dnia chwilę dla siebie – na ćwiczenia, medytację, czytanie książki czy oglądanie ulubionego serialu.

Dbaj o aktywność fizyczną

Dodatkowy stres i zaburzony schemat codziennych zajęć, którego teraz doświadczamy, może sprawić, że przyzwyczaimy się do nawyków, które sprawiają, że dobrze się teraz czujemy, ale w dłuższej perspektywie mogą być dla nas szkodliwe. Dlatego zdrowo się odżywiaj, dbaj o higienę snu oraz pozytywnie się nastrajaj. Czas społecznej kwarantanny nie powinien oznaczać rezygnacji z codziennej aktywności fizycznej, która wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również kondycję psychiczną. Rozważnie dbaj o swoje ciało i zmysły.

Wyznaczaj granice!

Żyjemy w ciągłym niepokoju. Z mnóstwem zmartwień i niepewnościami łatwo jest chłonąć obawy i lęki innych osób, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zachowaj dystans emocjonalny i nie daj się wciągnąć w czarne scenariusze, które napawają Cię strachem czy niepokojem. Choć nie możesz się spotykać z innymi, to warto kontaktować się z nimi telefonicznie lub poprzez social media i wspierać się psychicznie, poprzez pozytywne nastrajanie i uspokajanie.

Znajdź czas na to, co sprawia Ci przyjemność

Konieczność pozostania w domu sprawia, że masz więcej czasu? Przeznacz go na to, co lubisz robić, zdobądź nowe umiejętności lub rozwijaj swoje pasje. Masz stos książek odłożonych do przeczytania lub listę seriali do obejrzenia? A może od dawna chciałaś zrobić remont w domu, ale dotąd nie potrafiłaś znaleźć na to czasu? To doskonały moment, by wysprzątać dom i wykonać wszelkie niezbędne porządki albo zaplanować sadzenie warzyw lub kwiatów w przydomowym ogrodzie.

 

1

 

Bądź dobra dla siebie i najbliższych. Rozpieszczaj się, a to pomoże Ci zachować spokój w tym trudnym czasie. Traktuj priorytetowo swoje potrzeby, dobrze się odżywiaj, uprawiaj sport, rób to, co sprawia Ci przyjemność. Komfort psychiczny i emocjonalny sprawi, że najlepiej jak potrafisz, zadbasz o innych.