Nasze babki i prababki nie miały dostępu do tak wielu preparatów wzmacniających paznokcie. Radziły sobie domowymi sposobami. Jak zadbać o paznokcie naturalnie? Poznaj proste sposoby! Wcale nie musisz regularnie odwiedzać stylistki paznokci, by mieć piękne paznokcie. Aby to osiągnąć, warto połączyć dobrze zbilansowaną dietę z troskliwą pielęgnacją.

 

1. Użyj kremu nawilżającego

Wsmaruj balsam, olejek lub krem również w płytkę paznokci i skórki wokół nich. Kiedy myjesz dłonie bądź stosujesz środki czyszczące, możesz dodatkowo wysuszać płytkę paznokci. Dlatego, jeśli to tylko możliwe regularnie je natłuszczaj i nawilżaj. Możesz do tego użyć także oleju kokosowego.

 

2. Dbaj o skórki wokół paznokci

Skórki wokół paznokci są barierą dla bakterii. Nadmierne ich wycinanie podczas zabiegów manicure może doprowadzić do bolesnych infekcji. Zamiast wycinać skórki lepiej je nawilżyć i usunąć za pomocą drewnianego patyczka tylko martwe komórki skóry. Pamiętaj, by przed wykonaniem klasycznego bądź hybrydowego manicure zabezpieczyć skórki wokół paznokci przecierając je oliwką z oliwek.

 

3. Zawsze wypielęgnowane paznokcie

Nawet jeśli nie malujesz swoich paznokci zbyt często, pamiętaj, że zawsze są one Twoją wizytówką. Warto o nie zadbać. Przycięte, wypolerowane wyglądają naturalnie i pięknie.

 

4. Przygotuj odżywczą kąpiel dla paznokci

W małej miseczce wymieszaj 2 łyżeczki oleju rycynowego, 2 łyżeczki soli oraz 1 łyżeczkę oleju kokosowego. Wymieszaj i przechowuj w zamkniętej butelce. Odrobinę preparatu delikatnie wcieraj w płytkę paznokci, a następnie zmyj.

 

5

 

5. Zadbaj o swoją dietę

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo nasze codzienne menu przyczynia się do kondycji naszych włosów, skóry i paznokci. Jeśli chodzi o płytkę paznokcia, to niezwykle istotne jest białko czy kwasy tłuszczowe omega-3. Żywność bogata w witaminę B zmniejsza kruchość paznokci, cynk eliminuje białe plamy. Żelazo i wapń wzmacniają a witaminy A i C chronią przed ich wysuszaniem.