Czy kiedykolwiek przed zakupem kosmetyków, zadałaś sobie trud, by przyjrzeć się wnikliwiej ich składom? Czy wiesz, czym są składniki aktywne w kosmetykach oraz jakie jest ich działanie?

 

Na skład kosmetyków powinny uważać nie tylko osoby żyjące świadomie, ale również kobiety w ciąży czy osoby ze skłonnościami do podrażnień i alergii. Składniki aktywne to takie substancje w kosmetykach, które poprawiają kondycję skóry oraz wpływają na jej fizjologię. Odpowiadają za działanie kosmetyku, kondycjonują go i chronią oraz opóźniają starzenie. Należą do nich witaminy, minerały oraz różnego rodzaju ekstrakty roślinne

Co ważne, aby dana substancja została nazwana składnikiem aktywnym, musi przejść badania, które potwierdzą jej oddziaływanie na skórę i włosy.

 

kosmetyki

 

Trzy rodzaje składników aktywnych

Można wyróżnić 3 rodzaje substancji aktywnych: takie, które działają na powierzchni skóry, takie, które działają w głębszych partiach skóry oraz takie, które działają na poziomie komórkowym. Substancjami aktywnymi, które wpływają na warstwę rogową naskórka oraz włosów są składniki charakteryzujące się działaniem nawilżającym i ochronnym, takie jak: filtry UV, ceramidy czy lipidy. Do składników aktywnych, które wnikają w głębsze warstwy skóry, zaliczamy: witaminy, retinoidy, fitohormony. Natomiast przykładowym składnikiem aktywnym, który działa na poziomie komórkowym są antyoksydanty.

 

A Ty znasz składniki aktywne, które dobrze wpływają na kondycję Twojej skóry i włosów?