Skrzyp to taka niepozorna roślina w kształcie zgrabnej choinki, która często uważana jest za chwast w ogrodach. Nie każdy wie, że jest ona cennym źródłem krzemu oraz innych składników odżywczych, a w związku z tym wykazuje właściwości lecznicze.

Skrzyp korzystnie wpływa na zdrowie. Jest skarbnicą mnóstwa związków fitochemicznych takich jak flawonoidy, przeciwutleniacze, saponiny, garbniki, fenole, krzem czy potas. W medycynie naturalnej używana jest jako roślina lecznicza. Zawarty w nim krzem wzmacnia skórę, włosy i paznokcie i przyczynia się do poprawy ich kondycji.

Skrzyp wzmacnia włosy

Często stosowany jest jako suplement diety wspomagający wzrost włosów i ograniczający ich wypadanie. Wzmacnia kondycję włosów, zagęszcza je i dekoruje je blaskiem. Można także zbierać i suszyć ziele skrzypu i wykorzystywać je do przygotowywania naturalnych płukanek do włosów.

Skrzyp wzmacnia paznokcie i dodaje blasku skórze

Błyszczące paznokcie, jędrna, młoda i pełna blasku skóra są uosobieniem piękna. Wielu ludzi wydaje mnóstwo pieniędzy, by poprawić swoją urodę. Ekstrakt ze skrzypu pozytywnie wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci. Duża zawartość krzemu dba o ich zdrowie, nawilża oraz wygładza skórę. Eliminuje zmarszczki, aktywizuje wytwarzanie kolagenu i elastyny, czyli ważnych białek dla mocnych, pięknych i zdrowych włosów, skóry i paznokci.

Skrzyp przyspiesza gojenie się ran

Od wieków w medycynie naturalnej ziele skrzypu stosowano by zatrzymać krwawienie oraz przyspieszyć gojenie się ran. Łagodzi oparzenia, zmniejsza ból oraz przyspiesza regeneracje skóry. Podobno skrzyp spożywany w codziennej diecie łagodzi stany zapalne w organizmie, zwiększa jego odporność i poprawia ogólny stan zdrowia.

Oczywiście to nie wszystkie, a tylko kilka właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych tej rośliny.