Zbliża się sezon zbioru owoców, dlatego podpowiadamy, w jaki sposób można je wykorzystać poza dobrze każdemu znanymi sposobami. Surowe sezonowe owoce oraz warzywa można z powodzeniem użyć, by przyrządzić pyszne i zdrowe, wypełnione witaminami koktajle zwane smoothie.

Są to gęste napoje owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne, które zostają zmieszane na gładką masę z mlekiem, sokiem owocowym, wodą mineralną lub jogurtem naturalnym. Smoothie są bombą witaminową zasobną również w minerały i mikroelementy.

Aktualnie stają się one coraz bardziej popularne. Chętnie sięgają po nie osoby dbające o zdrowy tryb życia.

 

smoothie_2

 

Dlaczego są one takie niezwykłe?

Ponieważ dostarczają witamin A, K, B1, B5 i minerałów takich jak wapń, luteinę, magnez, kwas foliowy, błonnik pokarmowy. Koktajle, które składają się z zielonych roślin, zawierają również chlorofil.

 

Zasady przygotowania smoothie

Porcja zdrowego koktajlu powinna składać się w 60% ze świeżych bądź mrożonych owoców oraz 20% z zielonych warzyw liściastych, pozostałe dopełnienie powinien tworzyć któryś z wymienionych wcześniej napojów lub jogurt naturalny. Warto sięgnąć po jarmuż, szpinak, sałatę, kapustę włoską, natkę pietruszki, liście pokrzywy i mięty. Jeśli chodzi o owoce, to mogą być każde. Raczej nie należy dodawać do nich cukru, a w celu wzmocnienia smaku można użyć miodu, soku z cytryny lub cynamonu.

 

 

smoothie

 

 

Czy Wy również macie swoje sprawdzone przepisy na takie zdrowe koktajle?