W sałatkach, deserach, winie lub zjadane samodzielnie. Winogrona to słodkie i smaczne owoce dostępne przez cały rok. Są cennym źródłem witamin i mikroelementów. Dlaczego warto jeść winogrona? Poznaj ich właściwości dla zdrowia i urody.

 

Cenna dawka antyoksydantów

Winogrona dostarczają organizmowi, silnych przeciwutleniaczy – zawierają szeroki zakres fitoskładników, od karotenoidów po polifenole. Wykazują one właściwości przeciwnowotworowe, pozytywnie wpływają na pracę serca. Jednym z silnych polifenoli o wyjątkowych właściwościach jest resweratrol, który neutralizuje działanie wolnych rodników, obniża ciśnienie krwi i odmładza organizm. Warto wspomnieć, że najwięcej przeciwutleniaczy znajduje się w nasionach i skórce owoców.

 

Odmładza i pielęgnuje skórę

Resweratrol odmładza skórę i przeciwdziała pojawianiu się problemów skórnych. Zmniejsza trądzik oraz inne problemy skórne.

 

Źródło potasu

Winogrona zawierają potas, który zapobiega nadmiarowi sodu w organizmie. Dieta o niskiej zawartości sodu i wysokiej zawartości potasu pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu, a w efekcie dba o zdrowie serca.

 

Poprawiają wzrok

Owoce te chronią przed stresem oksydacyjnemu. Warto włączyć je do diety, ponieważ zmniejszają poziom białek zapalnych, a w efekcie chronią siatkówkę oka i wzmacniają wzrok.

 

Dbają o zdrowie mózgu

Według niektórych badań resweratrol pomaga zwiększyć przepływ krwi do mózgu, a w efekcie usprawnia jego reakcje. Dzięki temu może przeciwdziałać dolegliwościom związanym z mózgiem takim jak choroba Alzheimera.

 

Łagodzi stany zapalne

Warto włączyć winogrona do diety, ponieważ ze względu na działanie przeciwzapalne dba o zdrowie układu sercowo-naczyniowego oraz pozytywnie wpływa na organizm.

 

winogrono_dla_zdrowia_i_urody

 

Lubisz jadać winogrono? Poznaj nasz winogronowy balsam do ust Vital Laura Conti.