Zmiana pory roku to świetny moment, by zmienić stare nawyki żywieniowe. Wiosna to nowy początek, warto zatem zmienić codzienne menu na lekkie, wypełnione zdrowym jedzeniem. Jak to zrobić? Wiosną zawsze robimy wiosenne porządki. W mieszkaniu, w szafach, w ogrodzie. A co z naszym ciałem? Ono także wymaga regeneracji, oczyszczenia i wypielęgnowania. Oto 10 sprawdzonych patentów na dietę oczyszczającą – idealną o tej porze roku.

1. Mocno ogranicz poniższe produkty spożywcze

Alkohol – jest moczopędny, zatem „wysusza” organizm, zamiast go nawadniać. Poza tym obciąża wątrobę.

Cukier – pamiętaj, że można go spotkać również pod innymi nazwami. I zawiera go mnóstwo produktów spożywczych takich jak ketchup, słodkie jogurty, napoje kolorowe czy chociażby chleb.
Każdego dnia spożywamy zbyt dużo cukru, a w ten sposób zwiększamy ryzyko wystąpienia problemów z sercem czy otyłości. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, wybierz owoce.

Oczyszczone ziarna – zarówno te w białej mące, jak i białym ryżu są pozbawione niezbędnych dla naszego zdrowia witamin, minerałów czy błonnika. Jedząc białe pieczyw, biały makaron czy biały ryż, nie dostarczasz ich do organizmu. Sięgaj zatem po pełnoziarniste pieczywo.

Przetworzona żywność zwykle ma długą listę składników. Często znajdziemy w nich mnóstwo soli, cukru czy tłuszczy trans. Zamiast zamawiać lub kupować na mieście fast-foody, lepiej przygotować ich zdrowsze wersje w domu.

 

2. Jedz więcej tych pokarmów

Owoce i warzywa – wybieraj różnokolorowe – zarówno czerwone, zielone, żółte, pomarańczowe, jak i fioletowe. Każde z nich są niezwykle cennym źródłem przeciwutleniaczy i składników odżywczych. Dzięki temu neutralizują działanie wolnych rodników, chronią przed zachorowaniem na choroby serca. Zawsze warto wybierać lokalne i sezonowe warzywa.

Pełnoziarniste pieczywo jest cennym źródłem błonnika. Składnik ten przyspiesza ruchy perystaltyczne jelit, a w efekcie także reguluje przemianę materii. Zamień białe pieczywo na pełnoziarnisty chleb, bułki, makaron czy mąkę.

Zdrowe tłuszcze znajdziesz w awokado, jajkach, oliwie z oliwek, serze, orzechach, tłustych rybach czy ciemnej czekoladzie. Utrzymują uczucie sytości i zmniejszają apetyt.

Probiotyki to cenne bakterie, które dbają o zdrowie naszego układu pokarmowego. Ich źródłem są kiszona kapusta i ogórki, kefir czy jogurty naturalne.

 

3. Jedz codziennie śniadanie

Przypominasz sobie podobną sytuację? Kiedy byłaś dzieckiem, mama zawsze powtarzała Ci, aby nie wychodzić z domu bez śniadania. Okazuje się, że miała rację! Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.

 

4. Spożywaj posiłki uważnie

Czy wiesz, że bardzo istotne jest spokojne spożywanie posiłków? Warto jeść w spokoju, bez pośpiechu. Dobrze rzuć i pogryźć jedzenie. Tylko wtedy masz szansę zauważyć, kiedy Twój żołądek będzie pełny.

 

5. Nie zapominaj o regularnym nawilżaniu

Woda jest niezbędna dla naszego zdrowia oraz pracy wielu organów wewnętrznych. Nie tylko odtruwa i detoksykuje organizm, ale także go dotlenia. Jeśli nie lubisz naturalnego smaku wody, możesz zawsze dodać do niej kilka plastrów cytryny, pomarańczy bądź grejpfruta lub kilka listków bazylii bądź mięty. Warto pijać również zieloną herbatę.

 

6. Wyczyść swoją spiżarnię i lodówkę

Chipsy, krakersy i słone przekąski zamień na warzywa. Możesz je pokroić na plasterki i zajadać się nimi w trakcie wieczornego seansu. To samo tyczy się wafelków, czekolad i ciasteczek. Przygotuj zdrowe słodkości bez dodatku zbędnego przetworzonego cukru. Mogą to być na przykład zdrowe ciasteczka owsiane z orzechami, bakaliami i miodem. Zrezygnuj z jadania na mieście. Naucz się przygotowywać pyszne, pełnowartościowe posiłki. Wyrzuć zupki w proszku.

 

 

6

 

7. Przyrządzaj domowe posiłki

Wybieraj świeże składniki. Czyli chude mięso (najlepiej z kurczaka bądź indyka) lokalne i sezonowe warzywa i owoce, ryby, pełnoziarniste pieczywo. Planuj posiłki, a to ułatwi Ci robienie listy zakupów. Zamiast soli, poprawiaj smak potraw ziołami i przyprawami. I zmniejsz ich porcje. Zamiast jadać na dużym talerzu, używaj małego.

Chętnie dowiemy się, czy Ty zmieniasz o tej porze roku swoją dietę? Czy wprowadzasz zdrowe nawyki żywieniowe oraz więcej warzyw i owoców?