Mamy piękną słoneczną wiosnę, dlatego chętniej zażywamy kąpieli słonecznych. Jedni w celu pozyskania witaminy D dla organizmu, inni dla brązowej opalenizny. Ale czy znamy zasady bezpiecznego korzystania z dobroczynnych właściwości słońca?

Nadmierna ekspozycja na słońce może doprowadzić do powstania piegów, zmarszczek i plam starczych. Jeśli chcesz zyskać delikatną opaleniznę, poznaj poniższe wskazówki.

1. Regularnie złuszczaj skórę

Jeśli chcesz się opalić i zyskać atrakcyjną, złotą opaleniznę, powinnaś przygotować swoją skórę już kilka tygodni przed ekspozycją na słońce. Regularnie wykonywany peeling złuszcza martwe komórki skóry, dzięki temu ją odświeża i odmładza, czyniąc gładką i miękką. Ten rytuał pielęgnacyjny wspomaga oczyszczanie skóry – usuwa z niej toksyny, brud i nadmiar sebum. W efekcie, dzięki delikatnemu masażowi, poprawia także ukrwienie skóry, a w ten sposób ułatwia transport tlenu i składników aktywnych do głębszych partii skóry. Wygładza, zmiękcza i poprawia nawilżenie. Taki domowy kosmetyk peelingujący możesz przygotować samodzielnie w zaciszu własnego domu. W tym celu możesz połączyć kawę, cukier, sól czy płatki owsiane z ulubionym olejem i gotowe. W odmładzaniu i oczyszczaniu skóry doskonale sprawdza się także rękawica złuszczająca. Im lepiej usunięte martwe komórki naskórka, tym łatwiej skóra zyskuje równomierną opaleniznę.

2. Pamiętaj o kosmetykach zapewniających ochronę przed słońcem

Szczególnie latem, ale także w okresie zimy, jeśli jeździsz na narty, należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi. Wybierz te, które posiadają wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, czyli z SPF minimum 30. Taki preparat wydłuża czas, który możemy spędzić na słońcu bez powodowania dodatkowych uszkodzeń skóry. W drogeriach i sklepach kosmetycznych szukaj preparatów zapewniających ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Pamiętaj, by kosmetyk chroniący przed słońcem zaaplikować na skórze przynajmniej 30 minut przed ekspozycją na słońce. Jeśli przez dłuższy czas przebywasz na zewnątrz, wówczas warto co dwie godziny nakładać kolejną warstwę preparatu z filtrami. To samo należy uczynić po kąpieli w wodzie.

3. Nie przesadzaj z opalaniem

W celu uzyskania pięknej złotobrązowej opalenizny nie należy przesadzać z zażywaniem kąpieli słonecznych. Najlepiej opalać się stopniowo, aby ograniczyć ewentualne oparzenia słoneczne i opalić się równomiernie. Jeśli spędzisz cały dzień na plaży, bo chcesz się szybko opalić, to tak szybko, jak doznasz poparzenia skóry, tak też może się ona złuszczyć w ekspresowym tempie. Pół godziny zażywania witaminy D każdego dnia zdecydowanie wystarczy.

4. Kapelusz i okulary przeciwsłoneczne to absolutne must-have

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna, dlatego należy ją szczególnie chronić przed promieniowaniem słonecznym. Nosząc kapelusz przeciwsłoneczny z dużym rondem oraz okulary przeciwsłoneczne chronisz oczy przed rozwojem zaćmy, a także innych chorób oczy. Wybierz dobrej jakości okulary, które blokują 99% promieni UV. Natomiast kapelusz przeciwsłoneczny zapewnia ochronę nosa, czoła, oczu, skóry głowy i uszu.

Pamiętaj, by w trakcie opalania uzupełniać niedobory wody w organizmie i wypijać jej przynajmniej 2 litry każdego dnia. Poza tym dostarczaj w diecie optymalnej dawki antyoksydantów, które chronią przed działaniem wolnych rodników oraz przed stresem oksydacyjnym. Znajdziesz je w warzywach i owocach.