Banany to owoce tropikalne, które są skarbnicą witaminy B6, witaminy C, błonnika pokarmowego i manganu. Poza tym nie zawierają tłuszczu i cholesterolu. Dlaczego warto je spożywać i w jaki sposób wpływają na nasze zdrowie? Kiedy warto sięgać po banany?

 

Zalety spożywania bananów

 

1. Są źródłem witaminy B6

Witamina B6 łatwo wchłania się do organizmu, a jest niezbędna, gdyż ułatwia produkcję czerwonych krwinek, bierze udział w metabolizmie aminokwasów, tłuszczy i węglowodanów. Ponadto dba o zdrowie układu nerwowego i usuwa zbędne produkty przemiany materii z nerek i wątroby. Witamina B6 jest ważna również w diecie kobiet w ciąży, gdyż wpływa na rozwój dziecka.

 

2. Dostarczają witaminy C

Zazwyczaj nie kojarzymy bananów z witaminą C, a jeden średniej wielkości banan uzupełnia aż 10% zapotrzebowania na nią. Witamina C ułatwia wchłanianie żelaza, chroni organizm przed uszkodzeniem komórek i tkanek. Bierze udział w produkcji kolagenu, a w efekcie dba o mocne kości i piękną skórę oraz wspiera pracę mózgu poprzez wytwarzanie serotoniny.

 

3. Zawiera mangan, który pozytywnie wpływa na kondycję skóry

Jeden średniej wielkości banan dostarcza około 13% dziennego zapotrzebowania na mangan. Pierwiastek ten aktywizuje syntezę kolagenu oraz chroni komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

 

4. Źródło potasu cennego dla zdrowia serca i ciśnienia krwi

Średniej wielkości banan dostarcza około 320-400 mg potasu, a w efekcie zaspokaja około 10% dziennego zapotrzebowania na niego. Ten pierwiastek dba o zdrowie serca i reguluje ciśnienie krwi, ma także niską zawartość sodu.

 

5. Doskonałe na problemy jelitowe

Te tropikalne owoce nie tylko ułatwiają trawienie i łagodzą problemy żołądkowo-jelitowe takie jak zgaga czy zaparcia. Są cennym źródłem błonnika, który kontroluje poziom cukru we krwi, eliminuje tłuszcz i ułatwia wypróżnianie. Regularne spożywanie bananów wpływa na zdrowie jelit i chroni je przed wpływem szkodliwych bakterii. Dojrzałe banany zawierają skrobię, która po wniknięciu do jelita grubego pozostawia uczucie sytości na dłużej.

 

zalety_spozywania_bananow

 

6. Są źródłem energii

Banany zawierają trzy naturalne cukry – sacharozę, fruktozę i glukozę, dzięki czemu są doskonałym źródłem energii pozbawionym cholesterolu i tłuszczu. Warto je jadać na śniadanie i drugie śniadanie oraz jako przekąska po aktywności fizycznej.

 

A Ty lubisz zajadać banany?