Brokuły to jedne z bardzo znienawidzonych warzyw. A szkoda, bo są skarbnicą składników odżywczych. Poznaj zalety spożywania brokułów.
Są świetnym źródłem błonnika
Jedna porcja brokułów zawiera około 3,8 grama błonnika, czyli około 15% zalecanej dziennej dawki. Składnik ten reguluje wypróżnienia, obniża poziom cholesterolu oraz cukru we krwi, dba o zdrowie jelit oraz ułatwia osiągnięcie prawidłowej masy ciała. Ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca czy sercowo-naczyniowych. Ułatwia trawienie i na długo utrzymuje uczucie sytości w żołądku.
Mogą minimalizować ryzyko rozwoju chorób
Brokuły dostarczają skoncentrowanej dawki witaminy C, niezbędnej dla zdrowia skóry i oczu. Jej regularne spożywanie może zapobiegać chorobom naczyniowym.
Dodają energii
Regularne spożywanie warzyw i owoców bogatych w witaminę C ułatwia regenerację organizmu po wysiłku fizycznym. Zmniejsza zakwasy i przyspiesza regenerację mięśni. Znajdująca się w brokułach witamina C jest istotna dla wzrostu i naprawy tkanek w organizmie. Przyspiesza gojenie ran, wzmacnia zęby i kości oraz wspomaga produkcję kolagenu – składnika niezbędnego do produkcji ścięgien, chrząstek, więzadeł, skóry i naczyń krwionośnych.
Łagodzą stany zapalne
Zapalenia w organizmie to naturalny mechanizm obronny. Jednak przewlekłe stany zapalne mogą prowadzić do rozwoju chorób. Wszystkie warzywa, w tym również brokuły zawierają fitoskładniki i flawonoidy o silnym działaniu antyoksydacyjnym, które łagodzą stany zapalne.
Usuwają toksyny z organizmu
Diety detoksykujące organizm stały się bardzo modne w ostatnich czasach. Doskonałym warzywem, które naturalnie ułatwia oczyszczanie organizmu z zanieczyszczeń i toksyn, są brokuły.
Człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ile drogocennych właściwości mają owoce i warzywa. Ja na szczęście należę do grona tych osób, które uwielbiają brokuły pod każdą postacią. Bardzo często przemycam je do dań obiadowych, a zupa serowo-brokułowa jest wprost wyśmienita. Przepis jest banalnie prosty – wystarczy ugotować bulion z ulubionymi warzywami, w tym ziemniaki, marchewka i brokuły. Na koniec dodać rozdrobniony ser topiony i mieszać aż się rozpuści. Zaprawić zupę śmietanką, dodawaną do zupy stopniowo.
Zupę można posypać szczypiorkiem lub posiekaną bazylią i już pyszna zupa gotowa. Jedynie w koktajlu nie miałam okazji wypróbować brokułów, ale coś czuję że szybko to się zmieni 🙂
Nowością wśród kosmetyków jest olej z nasion brokułów 🙂 Olej z nasion brokułów to kosmetyk o wielu właściwościach. Zawiera on liczne kwasy tłuszczowe i witaminy dzięki czemu można wykorzystać go w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Olej z nasion brokułów jest naturalnym silikonem. Ma działanie nawilżające, a jego dużą zaletą jest to, że szybko się wchłania.Olej powstaje z tłoczenia na zimno małych nasion kiełków brokuła. Zbiera się je 4 do 5 dni od wyrośnięcia. W jego składzie znajdziemy witaminy z grupy B, ale też witaminę A,C i K. Olej z nasion brokułów może być więc składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych, preparatów do makijażu, pomadek do ust, środków do pielęgnacji skóry i włosów. Olej z nasion brokułów zwiększa gęstość włosów, chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV, w tym zapobiega oparzeniom, nawilża a także ma działanie przeciwstarzeniowe.
Brokuły są uważane za jedne z najzdrowszych warzyw. Niestety nie wszyscy wiedzą o ich cennych właściwościach. Ja staram się jeść je jak najczęściej. Zwykła prosta sałatka z brokułami, pomidorami, jajkami i majonezem może okazać się świetnym przysmakiem. Sałatka brokułowa nie tylko pysznie smakuje, ale przede wszystkim dostarcza nam mnóstwa cennych witamin. Zawsze jednak trzeba pamiętać aby podczas przygotowania brokułów nie rozgotować ich, bo tracą wtedy wszystkie swoje właściwości.