Brokuły to jedne z bardzo znienawidzonych warzyw. A szkoda, bo są skarbnicą składników odżywczych. Poznaj zalety spożywania brokułów.

Są świetnym źródłem błonnika

Jedna porcja brokułów zawiera około 3,8 grama błonnika, czyli około 15% zalecanej dziennej dawki. Składnik ten reguluje wypróżnienia, obniża poziom cholesterolu oraz cukru we krwi, dba o zdrowie jelit oraz ułatwia osiągnięcie prawidłowej masy ciała. Ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca czy sercowo-naczyniowych. Ułatwia trawienie i na długo utrzymuje uczucie sytości w żołądku.

 

Mogą minimalizować ryzyko rozwoju chorób

Brokuły dostarczają skoncentrowanej dawki witaminy C, niezbędnej dla zdrowia skóry i oczu. Jej regularne spożywanie może zapobiegać chorobom naczyniowym.

 

Dodają energii

Regularne spożywanie warzyw i owoców bogatych w witaminę C ułatwia regenerację organizmu po wysiłku fizycznym. Zmniejsza zakwasy i przyspiesza regenerację mięśni. Znajdująca się w brokułach witamina C jest istotna dla wzrostu i naprawy tkanek w organizmie. Przyspiesza gojenie ran, wzmacnia zęby i kości oraz wspomaga produkcję kolagenu – składnika niezbędnego do produkcji ścięgien, chrząstek, więzadeł, skóry i naczyń krwionośnych.

 

Łagodzą stany zapalne

Zapalenia w organizmie to naturalny mechanizm obronny. Jednak przewlekłe stany zapalne mogą prowadzić do rozwoju chorób. Wszystkie warzywa, w tym również brokuły zawierają fitoskładniki i flawonoidy o silnym działaniu antyoksydacyjnym, które łagodzą stany zapalne.

 

33

 

Usuwają toksyny z organizmu

Diety detoksykujące organizm stały się bardzo modne w ostatnich czasach. Doskonałym warzywem, które naturalnie ułatwia oczyszczanie organizmu z zanieczyszczeń i toksyn, są brokuły.