Aromatyczne, soczyste, czerwone truskawki. Przed nami najsmaczniejszy sezon w roku. Czy wiesz, że dlaczego warto włączyć truskawki do swojej diety? Nie? Chętnie podpowiemy! Poznaj zalety spożywania truskawek.

 

Słodkie i soczyste truskawki dostarczają naszemu organizmowi mnóstwa przeciwutleniaczy, błonnika czy witaminy C. Dzięki temu pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i urodę.

Wzmacniają odporność organizmu

Jedna porcja truskawek dostarcza 150% dziennej dawki witaminy C. Jest ona niezbędna, aby wspomóc organizm w zwalczaniu infekcji, przeziębienia i grypy. Poza tym witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje działanie wolnych rodników i chroni organizm przed wczesnym starzeniem, a komórki DNA przed uszkodzeniami.

Obniżają ciśnienie krwi

Truskawki są doskonałym źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi i chroni przed występowaniem chorób sercowo-naczyniowych.

Odmładzają organizm

Wolne rodniki wywołują zapalenia w organizmie. W rezultacie stawy nie działają tak, jak powinny, a szkodliwe toksyny gromadząc się w nim, powodują różnorodne dolegliwości. Antyoksydanty znajdujące się w truskawkach usuwają toksyny i zanieczyszczenia z organizmu oraz neutralizują stany zapalne.

Chronią przed chorobami nowotworowymi

Wyjątkowe składniki znajdujące się w truskawkach takie jak flawonoidy chronią organizm przed stresem oksydacyjnym i chorobami nowotworowymi.

Wzmacniają wzrok

Zawartość flawonoidów w truskawkach zmniejsza ryzyko zaburzeń widzenia związanych z wiekiem takich jak zwyrodnienie plamki żółtej. Przeciwutleniacze wychwytują wolne rodniki, chroniąc przed uszkadzaniem wzroku.

Regulują poziom cukru we krwi

Truskawki mają niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że nie powodują ekstremalnych skoków poziomu cukru we krwi zaraz po ich spożyciu. Dostarczają błonnik, który reguluje poziom glukozy we krwi. Warto włączyć te owoce do zrównoważonej diety, by zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy lub zmniejszyć jej objawy.

Pozytywnie wpływają na skórę

Witamina C znajdująca się w truskawkach jest wykorzystywana przez organizm do produkcji kolagenu – białka niezbędnego dla zdrowia skóry. Dzięki temu czyni ją miękką, gładką i sprężystą oraz naprawia uszkodzone komórki skóry. Poza tym witamina C wymiata wolne rodniki, a w ten sposób chroni przed wczesnym starzeniem i rozwojem chorób.

A Ty lubisz jeść truskawki?