Bombardowani ogromną ilością informacji o szkodliwym wpływie na nasze zdrowie zawartych w kosmetykach chemikaliów, zwracamy się masowo w kierunku ziół, jako remedium na problemy skórne. Zmagamy się nie tylko ze skutkami upływającego czasu, lecz także z widocznymi naczynkami krwionośnymi, krostkami, łuszczeniem się czy trądzikiem. Oczekujemy, że zioła pokonają te bolączki, jednocześnie nie pozostawiając w naszym ciele żadnych substancji potencjalnie szkodliwych.

 

 

Które zioła mogą nam pomóc dbać o wygląd, jędrność i jakość naszej skóry?

 

Hibiskus w pielęgnacji skóry

Bardzo chwalony jest na przykład hibiskus. Dzięki zawartej w nim witaminie C, polifenolach, kwasie cytrynowym i jabłkowym świetnie złagodzimy skórne podrażnienia i rozjaśnimy naczynka. Zioło to zawiera w sobie także przeciwutleniacze, których rola w zwalczaniu wolnych rodników jest wprost nieoceniona.

 

Rumianek w pielęgnacji skóry

Wielu z nas słyszało także o pielęgnacyjnych właściwościach rumianku. Gdy jesteśmy zmęczeni, a nasza skóra jest obrzęknięta i przebarwiona, okład z rumianku z pewnością sprawi, że nabierze ona blasku i stanie się miękka w dotyku.

 

Nagietek i nie tylko — w pielęgnacji skóry

Osobom z szorstką i skłonną do wyprysków skórą poleca się nagietek. Jego działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne jest szeroko znane. Sprawia on, że skóra staje się gładka i pozbawiona podrażnień. Na trądzik świetnie działa też bratek.

 

Mięta w pielęgnacji skóry

Jeśli borykamy się z nadmiernym połyskiem skóry tłustej, warto wypróbować miętę. Nie tylko odtłuszcza ona skórę, ale także nawilża ją i odżywia.

 

Czystek w pielęgnacji skóry

Wiele pań oraz zapalonych zielarek z zachwytem poleca również czystka. Zawarte w nim substancje antyoksydacyjne znakomicie zwalczają wolne rodniki, spowalniając proces rozkładania się kolagenu. Ponadto w widoczny sposób opóźnia to procesy starzenia.

 

 

3

 

Zapoznając się z tym niezmierzonym bogactwem ziół, nie sposób dziwić się, że skóra naszych babć wyglądała często zadziwiająco świeżo i młodo. Jeszcze raz sprawdza się tu stara prawda, że natura wyposażyła nas we wszystko, co potrzebne nam jest do tego, by żyć pięknie i zdrowo.